ד''ר משה רויבורט
ד''ר משה רויבורט

גינקולוג בכיר ומומחה לבעיות פריון וטיפולי פוריות

סיכוני מיקרומניפולציה

אחת משיטות ההפריה המוצעת כיום היא מיקרומניפולציה הידועה גם כ- (ICSI – Intra Cytoplasmic Sperm Injection)

בשיטה זו מחדירים תא זרע אחד בלבד ישירות אל הביצית שנשאבה מהאישה ובכך מעלים את הסיכוי להפריה.

טיפולי הפורות באים לתת מענה לבעיות פוריות שונות, לעיתים הסיבה לבעיית הפוריות קשורה בתהליך הביוץ של האישה או בבעיה כלשהי בביצית עצמה, ולעיתים הסיבה קשורה לבן הזוג ומקורה בזרע.

באילו מקרים מתבצע הליך מיקרומניפולציה (ICSI)

מיקרומניפולציה הינו הליך הפרייה מלאכותית, וככזה השימוש בהליך הטיפולי מתבצע כאשר קיימות בעיות פוריות מסוימות וכמובן פרטנית בהתאם להחלטת הרופא המטפל, לדוגמא:

  • במקרים של אי פריון גברי, כאשר בדיקת הזרע מעלה כי מדובר בתאי זרע שאינם תקינים, כגון, ספירת זרע נמוכה, תצורה פגומה או תנועתיות ירודה של הזרע.
  • במקרים בהם בוצעו בין ארבעה לשישה מחזורי הזרעה תוך רחמית שנכשלו.
  • במקרים בהם נכשלו טיפולי הפריה חוץ גופית למרות שנמצא כי מדדי הזרע היו תקינים.

חשוב לזכור שמדובר בתהליך מעבדתי מורכב מאד. הזרקתו של תא זרע בודד אל הביצית איננה עניין של מה בכך והיא מצריכה ניסיון רב מאד ויכולת מקצועית ברמה גבוהה. הטיפול באמצעות מיקרומניפולציה (ICSI) נעשה כאשר מזוהה הסיבה לבעיית אי הפוריות וכדרך להגדיל את סיכויה של האישה להרות.

סיכוני מיקרומניפולציה

למרות היתרונות הרבים של טיפול הפריה חוץ גופית, חשוב גם לקחת בחשבון את הסכנות הנלוות להליך זה

למרות שנמצא שישנן לא מעט לידות של ילודים בריאים לאחר הפריה חוץ גופית במהלכה בוצע הליך של מיקרומניפולציה, ישנם גם מקרים המעוררים דאגה בקרב החוקרים הבוחנים את השיטה.

מדובר בשיעור גבוה יחסית של מומים בלידה והפרעות כרומוזומליות שנמצאו בקרב עוברים וגם ילודים שהושגו בזכות הפריה בשיטת מיקרומניפולציה, לדוגמא:

  • הסכנה שבהליך קשורה באופן שבו הוא מתבצע – מכיוון שמדובר בפעולה פולשנית מורכבת מאד, היא עשויה לגרום לנזק ביוכימי או לנזק מכאני לביצית עצמה, נזק שעשוי להופיע בכישור האחראי על חלוקת הכרומוזומים שבגרעין ובכך להוביל לבעיה בחלוקת התא.
  • סיכונים נוספים בהליך יכולים קשורים לטעות בבחירת האזור בביצית שבו תתבצע ההזרקה וגם בהזרקה של מזהמים ביוכימיים אל הביצית. 
  • בנוסף, יש לקחת בחשבון שעשויה להתרחש הפריה שמקורה בזרע עם פגם גנטי מסוים, מה שלא יכול לקרות בטיפולי הפריה אחרים. 
  • לצד זה, לא תמיד ניתן לדעת בוודאות שהזרע שנשאב ובודד אכן תקין לחלוטין ולא תמיד ניתן לדעת האם הביצית שהופרתה תקינה גם היא לחלוטין ואינה סובלת מבעיות כלשהן שיכולות להיגרם כתוצאה מגילה, למשל.

ההתמודדות עם הסכנות הנלוות להליך מיקרומניפולציה

בשל הסכנות העשויות להיות נלוות להליך זה, מתבצעים בכל עת מחקרים הבוחנים את תוצאותיו בהשוואה להפריה טבעית, תוך התייחסות למבנה הכרומוזומים של התינוקות, שכיחותם של מומים, שכיחות הריונות עם מספר עוברים ועוד. אולם, בכל אחד מהם נלקחים בחשבון כמה פרמטרים חשובים המתייחסים למאפייניהם של הנבדקים.

יש לקחת בחשבון שהתוצאות המתקבלות במאמרים לא תמיד קשורות בהפריה עצמה (טבעית או אחרת). 

 

לייעוץ בנושא אבחון בעיות פוריות וביצוע טיפולי הפריה חוץ גופית, ניתן לפנות אל ד"ר רויבורט מומחה לפוריות בטלפון 072-3301439.